Logo

Codziennie KUBA

Dziennik wpisów, zdjęć, filmów i muzyki. Opowieści, historia i codzienność Wyspy.
Blog

Carlos Roloff-Miałowski

17.03.2014
autor: adam

Carlos Roloff Mialowski

Opowiemy tutaj o Polaku, o którym każdy Kubańczyk słyszał już w szkole podstawowej. Karol Rolow Miałowski urodził się w Warszawie w 1842 roku. Jego ojciec był prześladowany za udział w powstaniu listopadowym i wraz z rodziną musiał przenieść się do Królewca. Tam Karol ukończył szkołę handlową i wojskową. Po śmierci ojca, z matką i czterema braćmi, wyjechał do Ameryki. Brał udział w wojnie secesyjnej po stronie Unii i podczas walk otrzymał stopień oficerski. Tu zaczął podpisywać się jako: Carlos Roloff-Mialofsky. Po wojnie zajął się handlem cukrem i w ten sposób znalazł się na Kubie. Rozpoczął aktywną działalność społeczną, był członkiem loży masońskiej, nawiązał wiele kontaktów z kubańskimi posiadaczami ziemskimi oraz patriotami walczącymi o wyzwolenie Kuby spod panowania Hiszpanii. Od 1868 roku walczył przeciwko Koronie w randze generała. Po upadku powstania wyjechał do Nowego Jorku, gdzie wydał manifest wzywający patriotów do jedności w walce o wolną Kubę. Zbierał też pieniądze i broń dla kubańskich powstańców.  W 1892 wraz z José Martí utworzył Kubańską Partię Rewolucyjną i organizował wsparcie dla sił walczących na Kubie. 

cavalleros

W maju 1895 przypłynął na Kubę dowodząc jedną z trzech grup przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych. Kubańczycy pod jego dowództwem zwyciężali w walkach z Hiszpanami a Carlos Roloff otrzymywał coraz wyższe stanowiska. W 1898 roku został mianowany Inspektorem Generalnym Armii Wyzwoleńczej.

gerreros

Z jego osobą wiąże się powtarzana na Kubie opowieść: 1 stycznia 1899 roku ostatni hiszpański kapitan generalny przekazał władzę amerykańskiemu gubernatorowi Kuby generałowi J.R. Brooke. Na twierdzy El Morro zamiast flagi kubańskiej załopotała flaga Stanów Zjednoczonych. Wojsk kubańskich, pod wodzą Carlosa Roloffa-Miałowskiego, nie wpuszczono nawet na defiladę do Hawany. Pytany przez dziennikarzy, jak widzi sytuację, że prawdziwy pogromca Hiszpanów, stoi ze swoim wojskiem na rogatkach stolicy, Carlos Roloff miał odpowiedzieć: “Odkładając naszą radość na dzień, w którym nad El Morro będzie powiewać bandera kubańska, spędziliśmy dzień aktywnie pracując.” Inni twierdzą, że miał to wyrazić w sposób bardziej dosadny.

4.carlos-roloff

Po zakończeniu wojny traktatem paryskim, w akcie protestu przeciwko uzależnieniu Kuby od Stanów Zjednoczonych, Miałowski występuje z armii i w 1901 roku zostaje Skarbnikiem Generalnym Republiki Kuby. Na tym stanowisku pozostał do końca swojego życia. Zmarł  w Guanabacoa pod Hawaną 1907 roku. Do dziś jest patronem kubańskiego urzędu podatkowego.

Casa_donde_vivió_Carlos_Roloff

Był prawdziwym patriotą i mężem stanu, nie szukającym własnego zysku i bogactwa. O czym może świadczyć skromny dom pod Hawaną, w którym spędził ostatnie lata życia.

phpThumb_generated_thumbnailJPEG

17 maja 2012 roku, w 105 rocznicę śmierci, na Cmentarzu Colon w Hawanie Ambasador RP na Kubie uroczyście odsłonił  pomnika Generała.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij na maila

Poinformuj swoich znajomych o stronie