¡Es Cuba! – 19 dni poza utartym szlakiem

habana-cuba

Jeśli jesteś gotowy zejść z utartych szlaków, podzielę się z Tobą moją kubańską pasją. Razem dotrzemy do miejsca, gdzie wylądował Krzysztof Kolumb, wyruszymy do tropikalnego lasu i indiańskich wodospadów. Zanurzymy się w uliczki muzycznego Santiago de Cuba i odwiedzimy szamanów w Trinidadzie. Pokażę Ci afrykańskie oblicze Kuby. Odpoczniemy na plażach oceanu i Morza Karaibskiego. Z Guajiro Natural (kubańscy kowboje) ruszymy w góry Guamuhaya, gdzie drzewa noszą wciąż indiańskie imiona.  

Adam Kwaśny – autor programu

Adam Kwaśny

Uważam, że w podróży najważniejsza jest dobra opowieść. Dlatego piszę książki, sztuki teatralne i scenariusze telewizyjne. Od piętnastu lat wędruję po wyspie, gdzie znalazłem drugą ojczyznę i dobrych przyjaciół. Na Kubie jestem u siebie i naprawdę wiem jak poczuć słoneczny rytm hawańskiej ulicy i fiesty.

Termin

27.06.2020 – 15.07.2020 – wolne tylko 5 miejsc!
31.01.2021 – 18.02.2021 – wolne 8 miejsc
20.02.2021 – 10.03.2021 – brak miejsc, grupa kompletna


Cena wyjazdu

2000 PLN + 850 EURO + bilet lotniczy

 
 
 

Bogaty program i wiele atrakcji w cenie wyjazdu!

Cena obejmuje

 • 18 noclegów w dwuosobowych pokojach casas particulares
  (pokój jednoosobowy na życzenie za dopłatą 220 EUR)
 • 18 śniadań
 • wizę / kartę turysty – / oszczędzasz: 161 PLN /
 • transfery lotnisko – Hawana – lotnisko
 • transfer Trinidad – Hawana
 • wycieczka do domu Ernesta Hemingwaya i na Plażę Wschodnią
 • wynajem transportu na 9 dni (część objazdowa)
 • przejażdżkę zabytkowymi samochodami po Hawanie
 • wejście do jaskini Indian w Baracoa
 • całodzienny pobyt na Cayo Guillermo
 • przejażdżka motorową łodzią na wyspę Guama /Cienaga Zapata, Zatoka Świń/
 • wejście na farmę krokodyli
 • Zwiedzanie posiadłości Ernesta Hemingwaya
 • wstęp do twierdzy Castillo de San Pedro de la Roca
 • jedną lekcję salsy
 • jeden wyjazd na plażę Ancon przy Trinidadzie
 • całodzienny rejs łodzią na wysepkę Cayo Blanco / wraz z lunchem, lokalnymi alkoholami i napojami oraz snurkowanie na rafie/ wraz z dojazdem do Mariny
 • opieka polskojęzycznego pilota
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenie standard TU Europa

 
 
 

Cena nie obejmuje

 • biletu lotniczego cena od 2500 PLN do 3800 PLN / pomagamy w zakupie biletów/
 • wyżywienia i napojów / ok 25 CUC dziennie/
 • wejście do Klubu Jazzowego / 10 CUC/
 • wstępów do muzeów / ok. 15 CUC/
 • wstępy i przejazdu do Parku Narodowego Topes de Collantes /25 cuc/
 • lekcji salsy / 1 godz. 10 CUC – osoba/
 • wejść do klubów / ok. 15 CUC/
 • koncertu u Pachi’ego w Trinidadzie /10 CUC/
 • wyprawy konnej w Baracoa /25 CUC/
 • wyprawy konnej w Trinidadzie /22 CUC/
 • taksówek do klubów /ok 20 CUC/
 • dodatkowych taksówek na plażę Ancon / 2 CUC przejazd od osoby/
 • napiwków / ok. 20 CUC/
 • wydatków własnych


Szczegółowy program wyprawy

Dzień 1

Przylot na Kubę.
Zakwaterowanie w casas particulares w Habana Centro. W zależności od godziny przylotu kolację zjemy w chińskiej dzielnicy, w tradycyjnej restauracji serwującej kuchnię kubańską /dodatkowo płatne 10-12 CUC*/. Potem chętni mogą wybrać się na spacer nad pobliski ocean.

CUC Pesos Convertibles, waluta kubańska, kurs wobec Euro można znaleźć na stronie: http://www.bc.gob.cu/Espanol/tipo_cambio.asp

Dzień 2

Poranek organizacyjny dla całej grupy, omówienie programu etc.

Zwiedzanie Hawany: Callejon Hamel, Uniwersytet, hotel Habana Libre, W hotelu Nacional możemy wypić kawę i porozmawiać o pasjonującej historii Kuby. Następnie wynajmiemy auto z lat 50-tych I zrobimy objazd miasta. Samochodami dotrzemy do Starej Hawany, zobaczymy Capitolio, Plaza Vieja, Plac Katedralny, Plaza de Armas. Zjemy obiad w knajpce na ulicy Brasil, podają tam również znakomite krewetki /dodatkowo płatne10-15 CUC/. Po drodze jest sporo knajpek z muzyką, w których warto się zatrzymać i odpocząć. Odwiedzimy targ w porcie, gdzie można się zaopatrzyć w kapelusze (np. „Panamy” w dobrej cenie)

Fakultatywnie: Wieczorem możemy pójść koncert jazzowy w klubie La Zorra y el Cuervo lub na spacer po Malecónie. /klub jazzowy wstęp dodatkowo płatny 10 CUC, w cenie dwa drinki/

Dzień 3

Przejazd wynajętym busem do San Francisco de Paula, gdzie znajduje się niezwykły ogród i dom Ernesta Hemingwaya.

Przejazd na piękną plażę (Playas del Este) na popołudniową kąpiel / możliwy lunch dodatkowo płatneok. 10 CUC/

Powrót do Hawany i kolacja.

Fakultatywnie: wieczorne wyjście do knajpki w Starej Hawanie, gdzie grają muzycy lub do któregoś z klubów.

Dzień 4

Wyjazd do Morón słynną autostradą o najniższym na świecie natężeniu ruchu. Po drodze odwiedzamy bagna Zapata i Zatokę Świń. Płyniemy łodziami na wyspę Guama, gdzie zrekonstruowano indiańską wioskę. Będziemy tam mogli skosztować jak smakuje krokodyl.

Przejedziemy też przez Santa Clara i odwiedzimy mauzoleum Comandante Che. Zakwaterowanie w Morón.

Kolacja w casa particular / dodatkowo płatne 10 CUC + napoje/.

Dzień 5

Wyruszamy usypaną przez ocean szosą (20 km.) na białą plażę Pilar (Cayo Guillermo), ulubioną plażę Ernesta Hemingwaya. Cały dzień spędzamy na plaży. Można tu też zjeść lunch /ok. 10 CUC/ w knajpce na wydmach. Krewetki, langusty w dobrych cenach.

Wieczorem powrót do Morón i kolacja / dodatkowo płatne 10 CUC + napoje/.

Dzień 6

Wyjazd do Santiago. Nie ma już autostrady, ale krajobraz robi się coraz ciekawszy. Po drodze oczywiście odpoczynek i lunch w Las Tunas /ok. dodatkowo płatne 10 CUC/.

Po drodze odwiedzimy w Cobre sanktuarium Matki Boskiej od Miedzi (Caridad del Cobre), czyli santeryjskiej bogini Ochun.

Zakwaterowanie w casa particular. Kolacja w jednym z prywatnych paladarów / dodatkowo płatne ok. 10-12 CUC/.

Fakultatywnie: wieczorne wyjście do jednego z klubów muzycznych /wstępy dodatkowo płatne w zależności od miejsca: 1 – 5 CUC/.

Dzień 7

Zwiedzanie miasta. Odwiedzimy nekropolię Santa Ifigenia, gdzie leżą kubańscy bohaterowie, m.in. JoséMartíi Fidel Castro. Chętni mogą pojechać do delfinarium w Baconao, gdzie za dodatkową opłatą pływa się z delfinami / dodatkowo płatne 7 CUC wstęp do delfinarium, 35 CUC pływanie z delfinami/.

Wieczorem pojedziemy do twierdzy San Pedro de la Roca broniącej niegdyś portu przed piratami. Kolacja w okolicznej paladarni / dodatkowo płatne 10 -12 CUC/.

Fakultatywnie: wyjście do któregoś z klubów muzycznych.

Podczas pobytu w Santiago być może natrafimy na słynne uliczne tańce korowodowe La Conga.

Dzień 8

Spacer po Santiago m. in.: dom gubernatora Diego Velázqueza de Cuéllar, Plaza Cespedes, muzeum Bacardi, koszary Moncada. Odwiedzimy antykwariat, któremu patronują Señor Jesús i Comandante Che.

Wyjazd do Baracoa. Musimy przebyć wysokie góry, przez które wiedzie kręta i malownicza droga La Farola pełna osuwisk skalnych i serpentyn (muchas curvas peligrosas).

Po drodze zjemy lunch / dodatkowo płatne 10 CUC/. Zakwaterowanie. Kolacja / dodatkowo płatne 10 CUC/. W Baracoa będziemy mogli spróbować lokalnej kuchni, np. owoców morza w sosie kokosowym.

Fakultatywnie: wieczorne wyjście do Casa de la Trova lub innego miejsca, gdzie grają lokalne zespoły.

W Baracoa króluje taniec bachata, który przywędrował z pobliskiej Dominikany, ale rozsławiony został przez Kubańczyków. Region jest unikalną enklawą tropikalnej przyrody. To właśnie tutaj nieszczęsnego dnia 28 października 1492 roku wylądował niejaki Cristóbal Colón.

Dzień 9

Objazd okolic Baracoa, wejdziemy do jaskiń, gdzie chowano indiańskich wodzów. Odwiedzimy Casa del Cacao, należącą do miejscowej Królowej Czekolady. Zobaczymy jak naturalnymi sposobami produkuje się indiańską czekoladę i masło czekoladowe. Potem pojedziemy na  plażę Maguana, gdzie oprócz kąpieli możemy zjeść lunch / dodatkowo płatne ok. 10 CUC/

Wieczorem kolacja w casa particular / dodatkowo płatne 10 CUC + napoje/.

Fakultatywnie: wieczorne, tradycyjne poszukiwanie klimatów i muzyki

Dzień 10

Całodzienna Wyprawa do kaskady u podnóża góry El Yunque*, którą podobno pierwszą dostrzegli żeglarze Kolumba / dodatkowo płatne 25 CUC/.

Kąpiel w rzece i pod wodospadem. Kolację możemy zjeść na wsi, lub po powrocie w Baracoa / dodatkowo płatne 10 CUC + napoje/.

Wieczorem możemy odwiedzić malarza Jose Renene Frometa Jimeneza, syna słynnej Rosjanki z Baracoa, śpiewaczki z La Scali i kubańskiej rewolucjonistki. Kto jest amatorem malarstwa prymitywnego może kupić sobie unikatowy obrazek. W pracowni Jose jest małe muzeum jego matki: suknie, w których występowała na scenach operowych, nadgryziony przez mole lis, historyczne zdjęcia, łuska z naboju wystrzelonego przez Fidela Castro. Niezwykłe miejsce.

Fakultatywnie: Wieczorne poszukiwanie muzyki.

* Wyruszamy terenówkami (rocznik ‘45) lub konno, jeśli uczestnik zdecyduje się na taką opcję.

Dzień 11  

Wyjazd do Camaguey. To będzie nasz najdłuższy, praktycznie całodzienny przejazd. Po drodze zjemy obiad / dodatkowo płatne 10 CUC/.

Wieczorny spacer po zabytkowym centrum Camaguey.

Fakultatywnie: dla chętnych kolacja i koncert w Casa de la Trova.

Dzień 12

Poranne zwiedzanie miasta i zabytkowego centrum wpisanego na listę UNESCO.

Wyjazd do Trinidadu. Po drodze zatrzymujemy się w Dolinie Cukrowni, można wyjść na wieżę Torre de Iznaga, z której pilnowano niewolników pracujących na plantacjach i sygnalizowano dzwonem godziny pracy. Z wieży rozpościera się niezwykła panorama doliny Valle de los Ingenios.

Zakwaterowanie. Kolacja w casa particular / dodatkowo płatne 10 CUC/.

Fakultatywnie: poszukiwanie muzyki w jednym z wielu muzycznych lokali. Degustacja miejscowej, słynnej piñacolady.

Dzień 13

Musimy rozpoznać ważne miejsca w miasteczku gdzie spędzimy 5 dni. Zwiedzimy zabytkowe centrum i santeryjskie świątynie: Yemaya, Elegua, świętej Barbary – Changó. Potem pojedziemy na plażę Ancon nad Morzem Karaibskim.

Odwiedzimy też Yoirysa Manuela, kapłana animistycznej religii Palo.

Pójdziemy do znakomitej szkoły salsy, gdzie umówimy się na wieczorną lekcję. Chętni będą mogli umówić się z nauczycielami na kolejne lekcje /dodatkowo płatne1 godzina/os/10 CUC/

Kolacja w casa particular /dodatkowo płatne 10 CUC + napoje/.

Fakultatywnie: mucha fiesta w Casa de la Musica albo w innym muzycznym miejscu./ wejście do klubów dodatkowo płatneod 1 do 5 CUC/.

Dzień 14

Dzień wolny.

Wieczorem kolacja / dodatkowo płatne10 CUC/.

Fakultatywnie :

 • Można pojechać na plażę Ancon / taksówka kosztuje 2 CUC od osoby/
 • Lekcje salsy w znakomitej trynidadzkiej szkole / 1 godz. – 10 CUC od osoby/
 • wieczorem możemy pójść na koncert w domu u Pachiego. To znakomity gitarzysta, który ze swoją żoną Líą tworzą duet koncertujący w wielu krajach świata /dodatkowo płatne 10 cuc/. Jeśli oczywiście muzycy będą w Trinidadzie.

Dzień 15

Wyprawa konna do Parku Narodowego Escambray*

Wykąpiemy się w kaskadzie, więc trzeba zabrać stroje kąpielowe. Czeka nas 5-6 godzin na koniach, leśne ścieżki, plantacje trzciny cukrowej, kawa z gór. Konie spokojne i posłuszne. Warto wybrać się nawet bez doświadczenia jeździeckiego.  /dodatkowo płatne 25 CUC od osoby/.

Kolacja w casa particular /dodatkowo płatne 10 CUC/.

*Wyprawa nie jest obowiązkowa i można ten dzień spędzić wg własnej woli, np. na plaży, albo zwiedzając miasto.

Dzień 16

Całodzienny rejs łodzią na Cayo Blanco, przepiękną, rajską wyspę na Morzu Karaibskim. Chętni mogą snurkować na rafie czarnego korala, pozostali kąpać się w morzu i korzystać z baru. W cenie jest również lunch.

Kolacja w casa particular /dodatkowo płatne 10 CUC/.

Fakultatywnie: lekcje salsy dla wytrwałych, muzyka i tańce w jednym z trinidadzkich klubów.

Dzień 17

Czas wolny. Plaża. Zakupy na targu. Chętni mogą wybrać się na całodzienną wyprawę do Parku Narodowego Topes de Collantes /dodatkowo płatne 25 CUC/.

Opcjonalnie:

Zainteresowani mogą zobaczyć walkę kogutów. Jeśli będzie odbywać się tym dniu. / dodatkowo płatne 10 CUC/.

Możemy też pojechać służbowym traktorem na wieś, na rancho Nemesia barona rolnego z Trinidadu. Zjemy tam obiad i zobaczymy jak uprawia się trzcinę, kawę i jak rosną tropikalne owoce. U Nemesia będziemy mogli kupić naturalną indiańską kawę prosto z plantacji. /obiad dodatkowo płatny 10 CUC/.

Mam nadzieję, że któregoś wieczora odbędzie się w mieście santeryjski obrzęd bembé, na który uda nam się wprosić. Kto będzie zainteresowany będzie mógł uczestniczyć w do niedawna jeszcze sekretnych obrzędach. Obecność na santeryjskim bembé wymaga jednak szacunku dla miejscowej  religii i obyczajów. Np. robienie zdjęć jest możliwe tylko w konkretnych momentach i po uzyskaniu zgody gospodarzy.

Dzień 18

Przejazd do Hawany. Około godziny 15-tej jesteśmy na miejscu.

Popołudnie w Hawanie. Ostanie zakupy. Spacer po Starej Hawanie.

Wieczorem wspólnie idziemy pożegnać się z boginią Yemaya nad ocean na Malecónie.

Dzień 19

Po śniadaniu czas wolny i pakowanie oraz przejazd na lotnisko.

Odprawa i wylot do Europy

*LCC rekomenduje jedzenie posiłków w domach kubańskich , obiado-kolacja składająca się z zupy i kilku dań  w formie bufetu / ryby, krewetki, kurczaki, wieprzowina/ do spróbowania oraz dodatków do dań / warzywa, ryż, vianda, etc/ i deser kosztuje 10 CUC od osoby.

 
 
 

Organizatorem wyjazdu jest Biuro Podróży „Stowarzyszenie Nautilus”, wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego pod numerem Z/27/2012 .

Operatorem wyjazdu jest Towarzystwo Przyjaciół Kuby – La Compania Cubana.

Kontakt

Adam Kwaśny
+48 694 383 222

hola@lacompaniacubana.pl

ADAM KWAŚNY - WSZYSTKIE ZAJĘCIA YOIRYSA MANUELA