Logo

Codziennie KUBA

Dziennik wpisów, zdjęć, filmów i muzyki. Opowieści, historia i codzienność Wyspy.
Blog

Klasyk literatury kubańskiej wydany w Polsce.

05.06.2014
autor: adam

Wydawnictwo Universitas rozpoczyna nową serię: Las Américas: nieznana klasyka literatury latynoskiej” – w której prezentować  będzie wybitne dzieła pisarzy z Ameryki Łacińskiej, nigdy wcześniej nie wydane w Polsce.

Legenda i klasyk literatury kubańskiej XX wieku nareszcie po polsku!

Zimne opowiadania i Ten, który przyszedł mnie zbawić Virgilia Piñery to jedyne wydane za jego życia tomy opowiadań, zawierające najsłynniejsze teksty autora. Czytelnik znajdzie tu historię mieszkańców pewnego miasteczka, którzy wykrawali sami z siebie mięsne filety; prezydenta, którego zastąpiła kukła; błaźnie, który ośmieszył wszystko, przez co musiał zginąć; sadystycznego filantropa – i jeszcze czterdzieści dwie inne.

Piñera  uprawiał prozę utrzymaną w tonie absurdu i groteski, surrealistyczną i pełną czarnego humoru, nie stronił od ciętej satyry i czasami skręcał w stronę bardzo specyficznej fantastyki. Jego opowiadania prowokują i pozwalają zanurzyć się w zupełnie niesamowitym świecie piñerowskiej wyobraźni, w jego fascynacjach i obsesjach.

Virgilio Piñera (1912-1979), dramaturg i prozaik, przed rewolucją castrowską związany z literackim światkiem Kuby i Argentyny, sławą i uznaniem cieszył przez kilka raptem lat. Prześladowany za orientację seksualną został objęty całkowitym zakazem publikacji na Kubie i dopiero pośmiertnie zyskał międzynarodowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych twórców literatury latynoskiej ubiegłego wieku.

Piñera okazuje się zadziwiająco aktualny także dzisiaj, niezależnie od tego, czy jego utwory czytane są na Kubie (gdzie stał się postacią kultową dla młodych pokoleń czytelników), czy gdziekolwiek indziej na świecie.

Urszula Kropiwiec

zdjęcie

Polecamy książkę 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij na maila

Poinformuj swoich znajomych o stronie