15 dni na Kubie – szlakiem UNESCO

Kuba szlakiem UNESCO

Jeśli chcesz poznać Kubę, jej mieszkańców, historię i kulturę? Lubisz taniec, muzykę i przygody. To ten wyjazd jest dla Ciebie. W ciągu 15 dniowej wyprawy zobaczymy 7 miejsc wpisanych na światową listę UNESCO, odwiedzimy kolonialne miasta zachodniej i środkowej Kuby i kilka dni spędzimy na rajskich plażach.


Agnieszka Niemczewska Reyes
– autorka programu

Agnieszka Niemczewska
Agnieszka
Niemczewska Reyes

Z wykształcenia jestem kierownikiem produkcji. Kilkanaście lat pracowałam w telewizji, jednak w roku 2017 postanowiłam zmienić swoje życie zawodowe i odeszłam z pracy w mediach. Od 10 lat jestem związana z odległą Wyspą na Karaibach. Gdy teraz ktoś mnie pyta, co robię – odpowiadam, że kiedyś produkowałam programy telewizyjne, a teraz produkuję najlepsze wakacje dla moich turystów. Zabieram Was do moich ulubionych miejsc w Hawanie i nie tylko. Staram się otwierać Wam oczy na wiele spraw, pokazuję rzeczy piękne, ale nie unikam trudnych tematów. Kuba to tygiel: kulturowy, religijny, rasowy – i bez dobrego przewodnika trudno go zrozumieć.

Terminy

31.10.2020 – 14.11.2020 – trwają zapisy
15.11.2020 – 26.11.2020
– brak wolnych miejsc!
13.02.2021 – 27.02.2021 – trwają zapisy
06.03.2021 – 20.03.2021 trwają zapisy
30.10.20121 – 13.11.2021 – trwają zapisy


Cena wyjazdu:

2000 PLN + 750 EURO + bilet lotnicz

Bogaty program i wiele atrakcji w cenie wyjazdu!

Cena obejmuje

 • 14 noclegów w dwuosobowych pokojach casas particulares (pokój jednoosobowy na życzenie za dopłatą 220 EUR)
 • 14 śniadań
 • wizę / kartę turysty – / oszczędzasz: 161 PLN /
 • transfery lotnisko – Hawana – lotnisko
 • transfer Trinidad – Hawana
 • wycieczka do domu Ernesta Hemingwaya i na Plażę Wschodnią
 • wynajem busa na część objazdową
 • przejażdżkę zabytkowymi samochodami po Hawanie
 • wizyta w kompleksie Las Terrazas
 • wejście do jaskini Indian
 • wizytę w ogrodzie orchidei i pod wodospadem Soroa
 • wejście na farmę krokodyli
 • całodzienny pobyt na plaży na Cayo Santa Maria
 • jedną lekcję salsy
 • wyjazd na plażę Ancon przy Trinidadzie
 • całodzienny rejs łodzią na wysepkę Cayo Blanco / wraz z lunchem, lokalnymi alkoholami i napojami oraz snurkowanie na rafie/ wraz z dojazdem do Mariny
 • opieka polskojęzycznego pilota
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenie standard TU Europa

 
 
 

Cena nie obejmuje

 • biletu lniczego cena od 2500 PLN do 3800 PLN / pomagamy w zakupie biletów/
 • wyżywienia i napojów / ok 20 CUC dziennie/
 • wejście do Klubu Jazzowego / 10 CUC/
 • wejście na kabaret Parisien / 35 CUC/
 • wstępów do muzeów / ok. 10 CUC/
 • lekcji salsy / 1 godz. 10 CUC – osoba/
 • wejść do klubów / ok. 15 CUC/
 • taksówek do klubów /ok 15 CUC/
 • dodatkowej taksówki na plażę Ancon / 2 CUC/
 • napiwków / ok. 20 CUC/
 • wydatki własne


Szczegółowy program wyprawy

Dzień 1 

Przylot na Kubę.

Zakwaterowanie w casas particulares w Habana Centro , gdzie czeka na was powitalny poczęstunek .

Dzień 2 

9:00 śniadanie w casa particular.

Poranek organizacyjny dla całej grupy np. wymiana pieniędzy w kantorze, omówienie programu i sprawy organizacyjne.

Kolejny punkt dnia to odkrywanie Starej Hawany /wpisana na listę UNESCO/. Zwiedzimy 4 najważniejsze place stolicy Kuby. Odwiedzimy miejsca związane z pisarzem Ernestem Hemingwayem. Zobaczymy Dom Gubernatora i zamek Sił Królewskich / fortyfikacje Hawany są wpisane na listę UNESCO/. Wypijemy kawę w jednej z najstarszych kawiarni – gdzie kawa jest palona na miejscu. Będziemy spacerować Paseo del Prado, zobaczymy budynek Bacardich i Capitol.

Fakultatywnie:
Wieczorem wyjście do jednego z bardziej interesujących klubów w Hawanie Fabrica arte Cubano. / wejście 2 CUC* plus przejazd taksówką /.

CUC Pesos Convertibles, waluta kubańska, kurs wobec Euro można znaleźć na stronie: http://www.bc.gob.cu/Espanol/tipo_cambio.asp

Dzień 3 

9:00 śniadanie w casa particular.

Zwiedzamy dzielnicę Habana Centro, o tyle ciekawą ,że mieszkają tam prawdziwi Habaneros. Potem odwiedzamy Callejon de Hamel , gdzie o 12 są pokazu rumby kubańskiej, następnie idziemy w stronę Uniwersytetu w Hotelu Habana Libre zatrzymamy się na kawę i poznamy skomplikowaną historię Rewolucji Kubańskiej oraz opowiemy dlaczego do niej doszło. Pochodzimy po ulicach Vedado, następnie pójdziemy do Hotelu Nacional, gdzie zwiedzamy części dostępne dla turystów i potem jedziemy starymi samochodami na godzinną przejażdżkę po Hawanie. Przejażdżkę kończymy przy porcie i idziemy do browaru, gdzie warzone jest piwo, zjemy obiad i  lokalnym promem płyniemy do dzielnicy Hawany – Casa Blanca podziwiać panoramę miasta.

Fakultatywnie:
Wieczorem wyjście do jednego z  klubów jazzowego w dzielnicy Vedado. / wejście 10 CUC w cenie są  2 drinki dodatkowo płatna jest taksówka/

Dzień 4 

9:00 śniadanie w casa particular.

Przejazd wynajętym busem do San Francisco de Paula, gdzie znajduje się niezwykły ogród i dom Ernesta Hemingwaya. W drodze powrotnej zatrzymamy się na pięknej plaży (Playas del Este) na popołudniową kąpiel i lunch./ lunch dodatkowo płatny ok 10 CUC/

Fakultatywnie:
Wieczorem wyjście na rewię do Cabaret Parisien w Hotelu Nacional/ wejście 35 CUC  plus przejazd taksówką/

Dzień 5 

8:00  śniadanie w casa particular.

9:00 wyjeżdżamy z Hawany i jedziemy na zachód wyspy.

Po drodze zatrzymujemy się w Las Terrazas pionierskiej wiosce ekologicznej, która za względu na swoja biosferę została wpisanym na listę UNESCO, odwiedzimy najstarszy Cafetal Buenavista na Kubie czyli dawną plantację kawy, kolejny przystanek to Soroa, zwiedzamy ogród botaniczny, podchodzimy pod wielki wodospad, gdzie chętni mogą się wykąpać. Po południu dojeżdżamy do Vinales.

Zakwaterowanie i kolacja* w domu. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

Wieczorem dla chętnych wyjście do Casa de la Musica im. Polo Montanes / wejście 1 CUC/

Dzień 6

9:00 śniadanie

Zwiedzamy malowniczą dolinę Vinales wpisaną na listę UNESCO, niezwykłe góry „mogoty”, które występują jednie w trzech miejscach na świecie, w tym właśnie na Kubie .

Odwiedzamy jaskinię Cueva del Indios i Palenque , słynny Mural de la Prehistoria, plantacje tytoniu, a od lokalnych campesino dowiadujemy się jak wygląda proces uprawiania tytoniu i produkcji cygar, jedziemy na punkt widokowy , gdzie jest najlepsze miejsce do podziwiania doliny Vinales i odwiedzimy tajemniczy ogród botaniczny a na zachód słońca możemy podejść do hotelu Ermita położonego niedaleko naszych kwater.

Kolacja* w domu. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

Wieczorem dla chętnych wyjście do Casa de la Musica im. Polo Montanes / wejście 1 CUC/

Dzień 7 

7:00 wczesne śniadanie

8:00 wyjazd z Vinales. Czeka na całodzienny przerzut , mamy do przejechania ok 500 km , więc będzie długo i nudno –  ale trzeba to zrobić , po drodze zatrzymamy się w rezerwacie biosfery Cienaga de Zapata wpisanego na listę UNESCO, gdzie odwiedzimy Fermę Krokodyli / tylko w dwóch miejscach na Kubie można oglądać ginący gatunek krokodyla kubańskiego/  i jedziemy na Playa Giron  i poznamy kulisy Inwazji amerykańskiej w Zatoce Świń – robimy przerwę na zwiedzanie Muzeum / jeśli będzie otwarte/ i wieczorem dojeżdżamy do Cienfuegos.

Zakwaterowanie i kolacja. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

Dla chętnych wieczorne zwiedzanie miasta.

Dzień 8 

9:00 śniadanie na casa particular.

Cienfuegos często nazywane jest Paryżem Kuby – to najmłodsze miasto na wyspie. Jest malowniczo położone nad zatoką Cienfuegos. Zostało założone w 1819 roku przez Francuza z Nowego Orleanu Luise de Cloudet. Ze względy na architekturę historyczne centrum w 2005 roku wpisano na listę UNESCO. Zwiedzamy park Jose Martiego, wokół którego koncentruje się najstarsza i najciekawsza architektura miasta oraz wybrzeże pałacowe zwane Punta Gorda. 0k 12-tej wyjeżdżamy do Remedios. Po drodze zatrzymujemy się na obrzeżach Santa Clara i odwiedzamy Mauzoleum Ernesta Che Guevary.

Wieczorem dojeżdżamy do Remedios. Zakwaterowanie i kolacja. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

Dzień 9 

8:00 śniadanie na casa praticular.

Dzisiaj czas na odrobinę luksusu. Przejazd szosą ok. 50 kilometrów usypaną przez ocean na laguny Cayo Santa Maria, cały dzień spędzamy na pięknej piaszczystej plaży nad oceanem.

UWAGA trzeba wziąć paszport ze sobą.

Wracamy przed zmrokiem. Kolacja w casas particulares. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

Dzień 10

8:30 śniadanie na casa praticular

Ok 10:00 wyjeżdżamy z Remedios i jedziemy do jednego z najstarszych miast na Kubie Sancti Spiritus, zwiedzamy zabytkowe centrum miasta ( ok dwugodzinna przerwa )

Następnie jedziemy do Valle los Ingenios ( Doliny cukrowej wpisanej na listę UNESCO). Zwiedzamy posiadłość barona cukrowego Alejo Maria Iznaga y Borrell . Największą atrakcją Manaca Iznaga jest 45-metrowa dzwonnica, z której nadzorcy obserwowali pracę niewolników. Następnie przejeżdżamy do Trinidadu. Zakwaterowanie, ok 18 – tej kolacja. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

I tutaj zaczynamy już prawdziwą przygodę z salsą prywatne lekcje salsy.

Wieczorem idziemy na słynne schody Casa de la Musica i  bawimy się do rana  / wejście od 1 do 5 CUC/

Dzień 11 

9:00 śniadanie

Krótkie zwiedzanie miasta i zabytkowego centrum, które wpisane jest na listę UNESCO. Santeryjską świątynię Yemaya. Plaza Mayor. Chętni mogą odwiedzić Miejskie Muzeum Historyczne, Muzeum Architektury kolonialnej czy klasztor św. Franciszka z Asyżu, w którym mieści się Muzeum Walki z Bandytami.

Ok 12 tej wyjazd na karaibską plażę Ancon.

Fakultatywnie :
Prywatne lekcje salsy/ 1 godz. – 10 CUC odo osoby/

Wieczorem idziemy potańczyć i posłuchać muzyki na schody Casa de la Musica lub w inne miejsce, gdzie będą dobrze grali. / wejście od 1 do 5 CUC/.

Dzień 12

9:00 śniadanie w casa particular.

Dzień wolny . Fakultatywnie:

 • Wyprawa konna do Parku Narodowego Escambray, a tam kąpiel w kaskadzie, 5-6 godzin na koniach, leśne ścieżki, plantacje trzciny cukrowej, kawa z gór. Konie spokojne i posłuszne. Warto wybrać się nawet bez doświadczenia jeździeckiego.  / cena ok. 20 CUC od osoby/
 • Wyjazd na plażę Ancon / taksówka kosztuje 2 CUC od osoby/
 • Lekcja salsy / 1 godz. – 10 CUC od osoby

Wieczorem kolacja. / kolacja dodatkowo płatna 10 CUC/

W nocy mucha fiesta w Casa de la Musica albo w innym muzycznym miejscu. / wejście do klubów od 1 do 5 CUC/.

Dzień 13

7:00 śniadanie w casa particular.
Całodzienny rejs łodzią na Cayo Blanco, przepiękną, rajską wyspę na Morzu Karaibskim. Chętni mogą snurkować na rafie czarnego korala, pozostali kąpać się w morzu i korzystać z baru.

Po południu lekcje salsy dla wytrwałych.

Dzień 14

8:00 śniadanie w casa particular.
Przejazd do Hawany ok 15 tej jesteśmy na miejscu.

Zakwaterowanie w Hawanie. Ostanie zakupy.
Wieczorem wspólnie idziemy pożegnać się z boginią Yemaya nad ocean na Malecónie.

Dzień 15

Po śniadaniu czas wolny i pakowanie oraz przejazd na lotnisko.
Odprawa i wylot do Europy.

*LCC rekomenduje jedzenie posiłków w domach kubańskich , obiado-kolacja składająca się z zupy i kilku dań  w formie bufetu / ryby, krewetki, kurczaki, wieprzowina/ do spróbowania oraz dodatków do dań / warzywa, ryż, vianda etc/ i deser kosztuje 10 CUC od osoby.

 

 
 

Dane organizatora

Organizatorem wyjazdu jest Biuro Podróży „Stowarzyszenie Nautilus” , wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego pod numerem Z/27/2012 .

Operatorem wyjazdu jest Towarzystwo Przyjaciół Kuby – La Compania Cubana.

Kontakt:

Agnieszka Niemczewska Reyes
+48 502 555 241
+53 58 421 599
hola@lacompaniacubana.pl