Logo

Nasze projekty

COLOR CUBANO

16.03.2014
autor: adam

COLOR CUBANO

 Na Kubie nie ma białych, czarnych, czerwonych, ani żółtych ludzi. Na Kubie jest jeden kolor skóry – Color Cubano – tak uważał i o tym usiłował przekonać innych Kubańczyków znakomity poeta Nicolas Guillen (1902-1989). Na Kubę przybyło wiele ludów, najczęściej wbrew swej woli, przywożąc własnych bogów, lęk i uprzedzenia. Na niewielkiej wyspie bogowie i ludzie musieli się jednak porozumieć i stworzyć zgodnie żyjące społeczeństwo, w którym związki rodzinne i pomoc sąsiedzka ma pierwszorzędne znaczenie. To częsta sytuacja, kiedy w ogromnej rodzinie z Hawany, Trynidadu czy Santiago zobaczymy wszystkie odcienie koloru skóry: od najciemniejszego, do zupełnie białej babci, która nierzadko bywa kapłanką afrykańskiej santerii. O Kubie mówi się, że jest Wyspą Spotkań. Wystawa Marty Kowalskiej jest również takim spotkaniem, a niezwykłe i dramatyczne losy Wyspy sugestywnie zapisane są na twarzach bohaterów jej zdjęć.

Po raz pierwszy wystawa prezentowana była w Krakowie w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, wernisaż 4.10.2013.

Nasza wędrująca ekspozycja była pokazywana również:

  • w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, wernisaż 16.11.2013
  • w Mościckim Centrum Sztuki w Tarnowie, wernisaż 28.03.214
  • we Wrocławskiej Mediatece podczas Festiwalu Kultury Kubańskiej, wernisaż 7.04.2014

Niebawem zagościmy w Kresowym Domu Sztuki w Dubiecku k/Przemyśla, w Toruniu, oraz w Warszawie. Wystawie towarzyszą slajdowiska oraz opowieści o historii i współczesności Kuby.  

Fotografie Marty kowalskiej można kupić w naszym Mercado Experimental, a wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane Kubańczykom, którzy pozowali Marcie do zdjęć.

Marta Kowalska

MARTA KOWALSKA – absolwentka anglistyki, fotograf. Od kilku lat realizuje swoją pasję fotograficzną zawodowo w Polsce, w Anglii a od niedawna również w Meksyku. Najczęstszym tematem jej fotografii jest człowiek – jego portret, sylwetka i osobowość. Artystka może poszczycić się zarówno sesjami mody jak i ulicznymi portretami. Na stałe mieszka w Toruniu.

https://www.facebook.com/marta.kowalska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij na maila

Poinformuj swoich znajomych o stronie